Odszkodowania powypadkowe a przedawnienie roszczeń w prawie austriackim

Tomasz Klimek            25 marca 2016            4 komentarze

Jeśli do wypadku i powstania szkody doszło na terenie Austrii to roszczenia przysługujące poszkodowanej osobie będą oceniane według prawa austriackiego.

Zasada ta obowiązuje generalnie, nie tylko przy dochodzeniu odszkodowania za szkody doznane w wyniku wypadku na nartach lub snowboardzie na stoku w Austrii lub w wyniku wypadku drogowego na autostradzie w Austrii.

Przy dochodzeniu odszkodowania należy pamiętać o terminach przedawnienia, które również uregulowane są przez prawo austriackie.

Zgodnie z § 1489 ABGB (austriackiego kodeksu cywilnego) termin przedawnienia roszczeń w sprawach odszkodowawczych wynosi w Austrii 3 lata od chwili dowiedzenia się o szkodzie i jej sprawcy.

Termin przedawnienia ulega jednak zmianie i wynosi 30 lat, jeżeli szkoda powstała w wyniku czynu zabronionego popełnionego z zamiarem (umyślnie) i zagrożonego karą pozbawienia wolności wyższą niż 1 rok.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Marzec 25, 2016 o 16:57

Panie Mecenasie, niezwykle interesujący blog! Będę na pewno tutaj zaglądał, bo chcę założyć w Austrii firmę w niedalekiej przyszłości. Życzę Panu spokojnych Świąt! 🙂

Pański imiennik – Tomasz

Odpowiedz

Grzegorz Czerwiec 23, 2016 o 23:50

Dzień dobry Panie Mecenasie,

czy dla zastosowania 30-letniego terminu przedawnienia konieczne jest spełnienie obu warunków łącznie, tj. czyn popelniony przez sprawcę musi być zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej roku i jednocześnie musi być popełniony umyślnie, czy wystarczy spełnienie jednego z nich i jak z tego punktu widzenia traktowany jest w prawie austriackim wypadek śmiertelny zaistniały w wyniku wyjątkowej brawury sprawcy?
Sprawa dotyczy wypadku z 2007 r. Nadmienię, iż w 2009 r. poszkodowani otrzymali niewielkie odszkodowanie od austryjackiego ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Pozdrawiam,
Grzegorz

Odpowiedz

Tomasz Klimek Lipiec 11, 2016 o 16:53

Witam Panie Grzegorzu,

dziękuję za Pana komentarz. Odpowiedź na Pana pytanie znajduje się w § 1489 zdanie 2 ABGB. W tym przepisie między zagrożeniem karą pozbawienia wolności powyżej roku a umyślonością (czyli subiektywną stroną czynu zabronionego) jest koniunkcja „i”, tzn. że obie przesłanki zastosowania 30-letniego okresu przedawnienia muszą być spełnione łącznie.

Co do oceny prawnej, o którą Pan pyta to muszę powiedzieć, że bez dokładnej znajomości akt sprawy karnej nie mogę w sposób odpowiedzialny się w tej kwestii wypowiedzieć.

Pozdrawiam

Tomasz Klimek

Odpowiedz

Agata Marzec 23, 2017 o 09:45

Witam!P.Mecenasie mój mąż29.09.2009r. uległ wypadkowi w Austrii/Kunfstein/ na autostradzie jadąc samoch. ciężar. o masie 40 ton z Wendelstein/Niemcy do Bolzano/Włochy/wykonując obowiązki jako kierowca międzynarod.,zatrudniony we włoskiej firmie z oddz. w Polsce.3 tyg. leżał w śpiączce farmakologicz. przetransportowany ze szpitala w Kunfstein helikopterem medycz. do Innsbruck.2.x.2009r. otrzymałam monit do zapłaty za helikopter 5000euro ,nie byłam w stanie zapłacić takiej kwoty, po raz 2-gi znowu na adres męża otrzymaliśmy monit do zapłaty.chcę zapytać czy dług przedawnił się?a może między szpitalami rozliczono .NFZ wPolsce dokonało zapłaty za miesięczny pobyt w klinice Innsbruck. chcę dodać ,że od maja 2011r. toczy się w sądzie pracy w Polsce sprawa o uznanie wyp.przy pracy .pozdrawiam.Agata.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY z siedzibą w Wiedniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem office@tomaszklimek.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: