Wypadki drogowe w Austrii – co robić?

Tomasz Klimek            20 stycznia 2016            5 komentarzy

Prowadząc samochód w Polsce jak i za granicą jesteśmy skonfrontowani z ryzykiem wystąpienia wypadku drogowego, czy to spowodowanego z naszej, czy to cudzej winy. Przy wypadkach komunikacyjnych mających miejsce za granicą należy liczyć się dodatkowo z tym, że nasze roszczenia odszkodowawcze lub roszczenia odszkodowawcze kierowane wobec nas przez poszkodowaną osobę należy oceniać według prawa państwa miejsca wypadku drogowego.

Kwestia ta jest bardzo istotna, szczególnie dla polskich przedsiębiorstw logistycznych, spedycyjnych lub działających w transporcie międzynarodowy. Polscy przewoźnicy wykonując zlecenia międzynarodowego przewozu towarów (przewozu kabotażowego) na terytorium Austrii podlegają również prawu tego państwa.

Również polskie przedsiębiorstwa działające w Austrii muszą liczyć się w razie wypadku komunikacyjnego  z oceną własnych roszczeń według prawa austriackiego.

W tym kontekście należy uwzględnić dwa aspekty prawne:

  1. Aspekt prawnokarny

Ten aspekt pojawia się, jeżeli w wyniku wypadku drogowego doszło do uszkodzeń ciała lub nawet utraty życia osoby lub osób uczestniczących w wypadku. Przy takich skutkach wypadku należy koniecznie powiadomić o całym zdarzeniu miejscową policję.

Policja po spisaniu protokołu z zdarzenia prowadzi pod nadzorem prokuratury postępowanie przygotowawcze. Nie bez znaczenia dla samej kwalifikacji prawnej jest tu kwestia zawinienia.

Postępowania dotyczą tu najczęściej umyślnego lub nieumyślnego spowodowania (ciężkiego) uszczerbku na zdrowiu, nieumyślnego spowodowania śmierci i nieudzielenia pomocy.

Prawomocny wyrok Sądu Karnego skazujący sprawce rozstrzyga również kwestię jego odpowiedzialności cywilnoprawnej co do zasady. Sąd Cywilny orzekając w dalszej kolejności o roszczenia odszkodowawczych poszkodowanego, jest związany wyrokiem Sądu Karnego i bada jedynie wysokość przysługującego poszkodowanemu odszkodowania. Ułatwia to niezmiernie prowadzenie postępowania dowodowego oraz skraca czas orzekania Sądu Cywilnego.

  1. Aspekt cywilnoprawny

Omawiając po krótce aspekt cywilnoprawny roszczeń odszkodowawczych należy podkreślić, że na podstawie przepisów austriackiego roszczenia te można kierować:

A. do sprawcy wypadku,

B. do posiadacza pojazdu,

C. no i w końcu do ubezpieczalni OC.

Powstałe roszczenia też można podzielić. Tym razem na dwie grupy, tj.

A. Odszkodowania za szkody na osobach

W tym miejscu można dochodzić, (1) zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, nie pokrytych przez NFZ, (2) zwrotu utraconych zarobków, (3) ustalenia odpowiedzialności na szkody mogące wyniknąć w przyszłości, a mających źródło w doznanych obrażeniach, (4) odszkodowania za tzw. „oszpecenie” prowadzące do zmniejszenia szans na zawarcie małżeństwa, (6)  odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowiu określa biegły sądowy w ekspertyzie podając ilość silnych, średnich i lekkich bóli związanych z odniesionymi obrażeniami.

Na podstawie ugruntowanego już orzecznictwa austriackich sądów w tym zakresie, sądy zasądzają na rzecz poszkodowanych:

  • za jeden dzień silnych bóli kwotę od EUR 300,- do EUR 330,-,
  • za jeden dzień średnich bóli kwotę od EUR 200,- od EUR 220,-,
  • za jeden dzień lekkich bóli kwotę od EUR 100,- od EUR 110,-.

Roszczenia będące wynikiem wypadku śmiertelnego w Austrii omówię w kolejnym wpisie.

B. Odszkodowania za pozostałe szkody

W tym miejscu należy wymienić:

(1) W przypadku powstania szkody całkowitej na pojeździe: koszt zakupu pojazdu, koszty holowania samochodu do warsztatu także w Polsce, koszty rejestracji nowo zakupionego samochodu, koszty przebudowy i wyposażenia pojazdu odpowiadającego w standardowi zniszczonego samochodu, koszty winiet i opłat za autostrady (stosunkowo do okresu ważności), ewentualnie koszty wynajęcia samochodu zastępczego.

(2) W przypadku nie powstania szkody całkowitej na samochodzie: koszty naprawy pojazdu, koszty holowania samochodu do warsztatu także w Polsce, odszkodowanie za utratę wartości pojazdu, ewentualnie koszty wynajęcia samochodu zastępczego, zryczałtowane koszty do ok. EUR 50,- za (telefony, opłaty pocztowe), na które nie ma konieczności przedkładania rachunków.

(3) Odszkodowanie za zniszczone w wyniku wypadku przedmioty (ubrania, telefon, laptop itd.)

(4) Ewentualne koszty parkingu uszkodzonego pojazdu.

Po podliczeniu wszystkich z ww. pozycji zostaje ustalona tzw. Wartość Przedmiotu Sporu, która będzie przedmiotem dochodzenia roszczeń na etapie przedsądowym lub w samym procesie. Jako Adwokat w Austrii (Wiedniu) wspieram w tym zakresie moich klientów.

Pozdrawiam

Tomasz Klimek

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara Lipiec 11, 2016 o 14:48

Witam mialam wypadek komunikacyjny w Wiedniu spowodowany przez taksowkarza na czerwonym swietle ja poruszalam sie na skuterze w ktorym odnioslam obrazenia typu : zlamana miednica,zlamanie kosci biodrowej,zlamanie kosci lonowej,przeszlam bardzo skomplikowana operacje ,plytki i srobki ktorymi zlamania zostaly polaczone zostaja do konca zycia ze wzgledu brak mozliwosci usuniecia pytanie moje jest nastepujace jaki byl by koszt za wszczecie procesu odnosnie odszkodowania?

Odpowiedz

Tomasz Klimek Lipiec 11, 2016 o 16:42

Witam Pani Barbaro,

dziękuję za Pani komentarz. Już z chęcią wyjaśniam jak sprawa wygląda.

Abym w sposób odpowiedzialny mógł omówić z Panią kwestię ewentualnych kosztów procesowych muszę wiedzieć jaka jest wartość przedmiotu sporu. Czyli jakiego odszkodowania kowtowo może Pani dochodzić.

Tak więc w pierwszej kolejności musielibyśmy się spotkać i przeanalizować Pani dotychczasową dokumentację medyczną (historię choroby). Po jej przeanalizowaniu będzie Pani miała dwie możliwości:

1) oszacowanie (przeze mnie) dochodzonego odszkodowania na podstawie dotychczasowego orzecznictwa. Pani roszczenia zostaną tu określone tylko w przybliżeniu. Określona kwota posłuży za podstawę rozmów ze sprawcą wypadku i ubezpieczalnią OC na etapie przedsądowym,

2) określenie uszczerbku na zdrowiu przez biegłego – co pozwoli dokładnie określić wysokość dochodzonego odszkodowania. Tu jednak będzie trzeba pokryć koszty biegłego. Zwykle jest to wydatek ok. EUR 1.200,- +/- EUR 500,-. Możliwe jest również wynegocjowanie z ubezpieczalnią sprawcy szkody, aby to ta poniosła ten koszt.

Zapraszam do kancelarii, abyśmy mogli omówić szczegóły. Proszę wcześniej zadzwonić, abyśmy mogli ustalić odpowiedni termin.

Pozdrawiam

Tomasz Klimek

Odpowiedz

Daria Sierpień 6, 2018 o 16:29

Witam miałam wypadek w Austrii.
Na autostradzie miał miejsce karambol wszystkie samochody zaczęły gwałtownie hamować , mnie się udało i nie uderzyła w nikogo natomiast za mną zderzyły się dwa samochody uderzając również w mój samochód. Na protokole policji za winnych zostaliśmy uznani ja i kierowca trzeciego pojazdu , Pani w środku została uznana za poszkodowana. Co zrobić? Uważam że jestem poszkodowana A nie winna .

Odpowiedz

Olgierd Sierpień 17, 2018 o 16:03

Dzień dobry. Miałem wypadek samochodowy w Austrii. Policja nie wystawiła zadnemu z uczestników mandatu, uznając wstępnie racje obu stron. Został spisany raport(który posiadam), który wg słów policjanta zostanie wysłany do ubezpieczalni uczestnikow, gdzie one same ze swoim organem ( arbitrażowym?) w Wiedniu mają dojść o winie. Zdarzenie miało miejsce tydzień temu, mój ubezpieczyciel jak dzwoniłem to nic o nim jeszcze nie wie. Moje pytanie brzmiałoby : Jak wygląda ta procedura i czy mogę zrobić coś wcześniej dla polepszenia swojej sytuacji. Z góry dziekuje za odpowiedź

Odpowiedz

Karolina Listopad 5, 2018 o 13:59

Zostałam poszkodowana w wypadku komunikacyjnym na terenie Austrii. Zamierzam dochodzić roszczeń z OC sprawcy. Chciałabym wystąpić o uregulowanie kosztów związanych z wynajmem pojazdu zastępczego w ramach tej szkody. Czy mogę prosić o udzielenie informacji w sprawie regulacji maksymalnego czasu najmu pojazdu zastępczego zgodnie z prawem austriackim, w przypadku szkody całkowitej pojazdu?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY z siedzibą w Wiedniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem office@tomaszklimek.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: