Odszkodowanie za wypadek na nartach lub snowboardzie w Austrii

Tomasz Klimek            31 grudnia 2015            5 komentarzy

Piękne, górskie krajobrazy Austrii przyciągają o tej porze każdego roku wielu miłośników sportów zimowych, w tym także wielu turystów z Polski. Kto jeździ na nartach lub snowboardzie ten jednak doskonale wie, że uprawnianie tych sportów wiąże się nie raz ze sporym ryzykiem doznania kontuzji lub nawet poważniejszych urazów. Odpowiednie zachowanie na stoku odgrywa tu ogromną rolę! Dlatego wybierając się na stok narciarski w Austrii warto zapoznać się z tzw. Dekalogiem Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

  • Co zrobić jednak w razie wypadku na stoku do którego doszło bez naszej winy?
  • Co zrobić, gdy wypadek jest wynikiem nieodpowiedniego oznaczenia krawędzi trasy stoku lub gdy na trasie pojawiły się nagle nieoznaczone miejsca bez śniegu?
  • Jakie ma się prawa, gdy szkoda powstała w wyniku awarii wyciągu albo górskiej gondoli, lub gdy po prostu odnieśliśmy w sposób niezawiniony kolizję z inną osobą?

Głównie z takimi problemami zwracają się do mnie osoby poszkodowane w wyniku wypadku na stoku narciarskim w Austrii.

Roszczenia odszkodowawcze w prawie austriackim obejmują m.in.:

  1. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (tzw. „Schmerzengeld”),
  2. Ustalenie odpowiedzialności sprawcy wypadku za szkody mogące wystąpić w przyszłości w wyniku doznanych złamań lub innych urazów
  3. Utracone zarobki
  4. Zwrot kosztów leczenia

UWAGA: Roszczenia te przedawniają się z upływem 3 lat od chwili, w której poszkodowany dowiedział się o powstałej szkodzie i o jej sprawcy!

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

austria-na-narty Czerwiec 23, 2016 o 09:00

Dlatego lepiej jest się ubezpieczyć przed wyjazdem na narty, czasami to my możemy spowodować wypadek i mamy przez to ogromne problemy. Te osoby, które nie są ubezpieczone, dzięki temu wpisowi na pewno będą wiedziały co zrobić po wypadku.

Odpowiedz

Tomasz Klimek Czerwiec 23, 2016 o 10:43

Dziękuję Pani za komentarz. Zgadzam się z Panią, że warto ubezpieczyć się jadąc na urlop na narty w Austrii.

Zawierając umowę z ubezpieczalnią należy zwrócić uwagę na warunku ubezpieczenia. Często polisy OC niektórych ubezpieczalni przewidują ograniczenie odpowiedzialności do niskich – na warunki austriackie – kwot. Nie zalecam zawierania umów ubezpieczenia OC ograniczonych kwotami poniżej EUR 50.000,-.

Jeśli spowodujemy wypadek to szybko może się okazać, że poszkodowana jest nie tylko jedna, lecz więcej osób. W takich sytuacjach wartość przedmiotu sporu, tj. dochodzonych odszkodowań, potrafi osiągnąć na prawdę duże kwoty.

Roszczenia odszkodowawcze w typowych wypadkach na stokach narciarskich w Austrii, w których poszkodowana została tylko jedna osoba, wynoszą z reguły od EUR 5.000,- do EUR 20.000,-

Odpowiedz

Arctica Grudzień 22, 2016 o 13:12

Bardzo interesujący wpis, może się przydać:)

Odpowiedz

Tomasz Klimek Grudzień 22, 2016 o 15:19

Dziękuję za Państwa komentarz i okazane zainteresowanie.

Zapraszam do częstych odwiedziń mojego bloga.

Odpowiedz

Aneta Listopad 1, 2019 o 21:22

Świetny wpis, bardzo pomocny

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY z siedzibą w Wiedniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem office@tomaszklimek.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: