Przedawnienie roszczeń przy międzynarodowej sprzedaży towarów

Tomasz Klimek            09 maja 2016            Komentarze (0)

Jak już wspomniałem w jednych z moich wpisów kwestia przedawnienia roszczeń w handlu zagranicznym nie jest uregulowana w Konwencji Wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów.

Ta problematyka została urególowana inną umową międzynarodową. Jest nią Konwencja Nowojorska o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów.

Polska jest stroną tej konwencji.

W związku z tym, przy międzynarodowej sprzedaży towarów 2-letni okres przedawnienia roszczeń z umowy sprzedaży, zawartej w ramach działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy (art. 554 KC), zostaje zastąpiony 4-letnim okresem przedawnienia, wynikającym z art. 8 Konwencji Nowojorskiej.

Austria nie ratyfikowała tej konwencji! (OGH 25.06.1998, 8 Ob. 364/97f):

Jaki ma to skutek jeśli prawo austriackie jest prawem właściwym dla międzynarodowej umowy sprzedaży?

Roszczenia stron będą określane wprawdzie przez Konwencje Wiedeńską, ale 4-letni okres przedawnienia wynikający z Konwencji Nowojorskiej nie znajdzie tu zastosowania.

Obowiązywać będą następujące okresy przedawnienia z austriackiego Kodeksu Cywilnego (ABGB):

  • 3 lata dla roszczeń sprzedawcy o zapłatę umówionej ceny za sprzedaną rzecz ruchomą,
  • 30 lat dla roszczeń kupującego.

Warto jest zwrócić uwagę ta te bardzo istotne różnicę. Aby nie popełnić błędu, który może skutkować utratą skutecznego dochodzenia przed właściwym sądem roszczeń do nieuczciwego kontrahenta, warto do skorzystać z usług kancelarii wyspecjalizowanej w obsłudze polskich firm w handlu międzynarodowym.

Zapraszam!

Dr Tomasz Klimek

Adwokat w Wiedniu

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY z siedzibą w Wiedniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem office@tomaszklimek.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: