Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Austrii

Tomasz Klimek            19 stycznia 2016            2 komentarze

Reforma podatkowa w Austrii 2015/2016 przyniosła w od nowego roku istotne zmiany w progresji stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Kwota wolna od podatku pozostała w Austrii bez zmian i wynosi w skali roku EUR 11.000,-.

Do 31.12.2015 r. stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w Austrii kształtowały się następująco.

Tabela

Od 01.01.2016 r. w miejsce trzech stawek podatku wprowadzono sześć stawek. Obecnie obowiązują następujące stawki PIT:

Tabela1

Obowiązująca stawka 55%, dotycząca dochodów przewyższających w skali roku kwotę EUR 1 mln, jest ograniczona czasowo. Stawka ta obowiązywać ma w latach 2016-2020.

Doradztwo podatkowe w Austrii (Wiedniu) świadczone przez moją kancelarię pomaga moim polskim klientom w podejmowaniu decyzji dotyczących formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania dochodów z tej działalności w Austrii (jako kraju źródła uzyskania dochodu). Finanse, rachunkowość, księgowość, a także kadry i płace to kwestie, w których również wspieram klientów współpracując z biurem rachunkowym w Austrii. Ta współpraca ułatwia klientom bieżące funkcjonowanie na austriackim rynku.

Ma ona istotne znaczenie przede wszystkim przy oddelegowaniu pracowników do pracy w Austrii. Obowiązki związane z oddelegowywaniem pracowników do pracy w Austrii przedstawię w moim kolejnym wpisie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Waldemar Luty 9, 2017 o 13:10

Dzień Dobry ,

Czy mógłby Pan mi wyjaśnić jak są opodatkowane w Austrii dochody polskiego właściciela nieruchomości / np. mieszkania / w Austrii z tytułu wynajmu tego mieszkania .
Pozdrowienia

Odpowiedz

Tomasz Klimek Luty 9, 2017 o 13:38

Szanowny Panie Waldemarze,

poruszone przez Pana pytanie o opodatkowanie dochodów polskiego właściciela nieruchomości w Austrii z tytułu wynajmu musiałoby zostać doprecyzowane.

Czy polski właściciel mieszka na stałe w Polsce czy w Austrii?

Jeśli mieszka w Austrii to podlega on w Austrii nieograniczonemy obowiązkowi podatkowemu.

Jeśli mieszka on na stałe w Polsce to w Austrii ciąży na nim jedynie ograniczony obowiązek podatkowy w zakresie dochodów osiąganych w tym kraju.

Zapraszam do podjęcia kontaktu telefonicznego z kancelarią, abyśmy mogli omówić bliżej przedstawioną przez Pana sytuację. Omówię z Panem wtedy m.in. regulacje umowy zawartej między Austrią i Polską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku.

Z poważaniem,

Tomasz Klimek

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dr Tomasz Klimek, LL.M. RECHTSANWALT | RADCA PRAWNY z siedzibą w Wiedniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem office@tomaszklimek.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: